Sağlıklı ve Güzel Saçlar İçin 10 Gıda

Sağlıklı, parlak ve hızlı uzayan saçlar için ne yemeliyim



Saçlarınızın sağlıklı, dirençli, parlak ve güzel olmasında, diğer bazı faktörlerin yanı sıra beslenme şekliniz birincil derecede önemlidir. Bu yazımızda sağlıklı ve güzel saçlar için size yardımcı olabilecek   gıdalardan bahsediyoruz.

Parlak Saçlar İçin Somon

Özellikle somon, sardalye ve uskumru cinsi balıklar, gerçek birer omega-3 yağ deposudur. Omega-3 yağ asitleri vücut tarafından sentezlenen bileşenler değildir. Bu nedenle dışarıdan gıdalar ve/veya takviye ürünlerle vücuda alınmalıdır. Saçlarınızın sağlam olması, daha hızlı uzaması, parlak ve hacimli olması için omega-3 yağ asitlerine ihtiyacınız vardır.

Omega-3 yağ asitlerinin sağlığınıza daha başka açılardan da olumlu etkileri vardır.

Hızlı Uzayan Saçlar İçin Yoğurt  

Yoğurt vücudunuz için çok yararlı bir protein kaynağıdır. Yoğurdun bir başka önemli özelliği de saç derisine kan akışını destekleyerek, saçların beslenmesine yardımcı olmasıdır. Yoğurtta saç köklerini besleyen B5 vitamini olarak da tanımlanan pantotenik asit vardır.

Pantotenik asit, saçın incelmesini ve/veya dökülmesini engelleyebilir. Pantotenik asit saç /cilt bakım ürünlerine ilave edilen önemli bir bileşendir.

Saçların Kırılmaması İçin Ispanak  

Bütün koyu yeşil yapraklı sebzeler gibi ıspanak da içeriğinde harika besleyici bileşenler içerir. Ispanakta bulunan başlıca besin elemanları şunlardır:

 • A Vitamini
 • Demir
 • Beta karoten
 • Folat
 • C Vitamini

Bu bileşenlerin hepsi de saç derinizin ve saçlarınızın sağlıklı olmasına yardım ederek, saçınızın daima nemli kalmasına yardımcı olur. Böylece saçınızda kırılma yaşanmaz. Aynı özelliklere sahip olduğu için lahana da sağlıklı ve güzel saçlar için önemli bir başka besindir.

Saç Kırılmasını Önlemek İçin Guava  

Ana vatanı Meksika olan bu tropikal meyve, bol miktarda C vitamini içerir. Guava bu özelliği ile saçlarınızı kırılmaya karşı korur. Bir fincan guava’da 377 mg C vitamini vardır. 377 mg C vitamini günlük almanız gereken C vitamini miktarının 4 katıdır.   

Saç Dökülmesini Önlemek İçin Demirle Zenginleştirilmiş Tahıllı Ürünler

Vücudunuzun demirsiz kalması, saç dökülmesine yol açabilir. Bazı durumlarda az miktarda da olsa demir tüketmek, saç dökülmesinin önüne geçebilir. Bu amaçla demirle zenginleştirilmiş tahıllar, makarna, soya fasulyesi ve mercimek yemeniz önerilir. Demir, dana eti ve karaciğer gibi sakatat etlerinde de bolca bulunur. Ayrıca kabuklu deniz ürünleri ve koyu yeşil yapraklı yeşillikler de demir bakımından zengin gıdalardır.

Saçınızın İncelmemesi İçin Kümes Hayvanları 

Vücudunuza yeterince protein almazsanız, saçlarınızın büyümesi yavaşlar ya da durur. Et yiyerek protein almak istediğinizde, bileşiminde daha az doymuş yağ içeren tavuk ya da hindi etlerini tercih etmeniz daha sağlıklıdır.

Mat Saçların Canlanması İçin Tatlı Patates

Saçlarınız parlaklığını yitirmeye başladığında, tatlı patates sizin için en iyi seçimlerden biri olabilir.  Tatlı patates, özellikle beta karoten olarak tanımlanan yararlı antioksidanları bolca içerir. Beta karoten vücutta A vitaminine dönüşür. A vitamini saçlarınızın parlamasına yol açar. A vitamininin bir başka yararı da saçın kurumasını önleyen ‘’sebum’’ adlı yağlı maddenin üretimini desteklemesidir. Beta karoten bakımından zengin başlıca gıdalar şunlardır:

 • Havuç
 • Balkabağı
 • Kavun
 • Mango
 • Turuncu sebzeler

Kan Dolaşımının Düzenlenmesi İçin Tarçın

Tarçını pek çok yiyeceğinizin üzerine korkmadan, bolca serpebilirsiniz. Böylece kanın damarlardan dolaşımı rahatlar. Damarlarda kan dolaşımı iyi olursa, saç köklerinize oksijen ve besin ulaşır. Böylece sağlıklı ve parlak saçlara sahip olursunuz.  

Saçların Uzaması İçin Yumurta 

Yumurta, bileşiminde saçlarınız için çok yararlı olan ve biotin olarak tanımlanan bir B vitamini türü içerir. Ayrıca protein ve demir bakımından da zengin bir gıdadır. Biotin yetersizliği, hem saç dökülmesine hem de tırnaklarda kırılmaya yol açabilir.

Saçlarınıza Hacim Katmak İçin İstiridye  

Bu tip ürünler özellikle çinko bakımından zengindir. Yeteri kadar çinko alamazsanız, hem saçlarınızda,  hem de kirpiklerinizde dökülme olabilir. Sağlıklı ve güzel saçlar için en çok ihtiyacınız olan mineral çinkodur. Çinko bakımından zengin başlıca besin kaynakları şunlardır:

 • Sığır eti
 • Yengeç
 • Istakoz
 • Zenginleştirilmiş tahıllı ürünler

optionSpeed.com > Yorum Yap > Ana Sayfa >

image

Muhsin


Eti nasıl alıyoz bilgisi olan yazsın

image

Ahmet ö


??

image

enes


haha

image

leyli


Dogru anlatim


Kayıt olmadan yorum yap.