Şeker Hastalarının Yiyebileceği Meyveler

Bir şeker hastalarının yiyebileceği meyveler nelerdir?Üzüm, karpuz, incir ve papaya gibi daha fazla şeker içeren meyveler vardır, bu nedenle yüksek kan şekeri zirveleri oluşturma oluşturma riskini artırdıkları için prediyabet veya şeker hastaları için tavsiye edilmezler.

En iyi seçenek, lif bakımından zengin olan veya elma ve armut gibi kabuğu ile tüketilebilen taze meyveler veya ile mandalina ve portakal söz konusu olduğunda, lif şekerin hangi hızda düşürülmesine yardımcı olduğu için taze meyveler tüketmektir. Bu meyveler bağırsakta emilerek kan şekerini kontrol altında tutar.

Şeker hastasının yiyebileceği meyveler 

Kan şekerindeki artışı uyarmamak için tüm meyveler az miktarda tüketildikleri sürece şeker hastaları tarafından tüketilebilir. En uygunları kabuklu meyveleri tüketmektir.

Şeker hastaları genel olarak günde 2 ila 4 tane meyve yemesi tavsiye edilir. 1 orta boy taze meyvenin yaklaşık 15 ila 20 g karbonhidrat içerdiğini ve 1/2 bardak meyve suyunda veya 2 yemek kaşığı kuru meyvede de bulunduğunu unutmayın.

Ayrıca, meyve sularını taze meyvelere göre daha fazla şeker içerdiğini de unutmamak gerekir. Bu da kan şekerinin yendikten sonra daha hızlı yükselmesine neden olur ve bütün meyve ile aynı tokluk hissini vermez.

Buna ek olarak, şeker seviyesinin çok düşük olmasını önlemek için egzersizden önce uygun bir öğün yemek de önemlidir. 

Şeker hastasının kaçınması gereken meyveler

Bazı meyveler şeker hastaları tarafından ölçülü tüketilmelidir. Çünkü daha fazla karbonhidrat içerdikleri veya daha az lif içerdikleri için bağırsakta şeker emilimini kolaylaştırır. Başlıca örnek meyveler, karpuz, incir ve demirhindi. Meyvelerin glisemik indeksini de hesaba katmak önemlidir, çünkü ne kadar yüksek olursa kan şekeri o kadar yükselir.

Kan şekerinin hızlı bir şekilde yükselmesini önlemenin iyi bir yolu, meyveleri yulaf ezmesi gevreği, keten tohumu, kepekli bisküvi gibi lif bakımından zengin yiyeceklerle birlikte veya salata içeren öğünlerde tatlı olarak tüketmektir.

Meyve yemek için en uygun zaman nedir?

Şeker hastası tatlı olarak ana öğünlerden (öğle ve akşam yemeği) hemen sonra meyve yemeyi tercih etmelidir. Ancak kahvaltıda veya ara öğünlerde kivi ile portakal gibi lif yönünden zengin bir meyveyi yemek de mümkündür.

Şeker Hastası Kuru meyve ve kuruyemiş yiyebilir mi?

Kuru üzüm, kayısı ve kuru erik gibi kuru meyveler, daha küçük olmalarına rağmen taze meyvelerle aynı miktarda şeker içerdiğinden az miktarlarda tüketilmelidir. Buna ek olarak, konservelenmiş meyvenin et suyunda şeker varsa veya meyvenin susuzlaştırma işlemi sırasında şeker eklenmişse, gıdanın besinsel etiketlemesine dikkat edilmelidir.

Böğürtlen, fındık, kaju, badem ve ceviz gibi yağlı tohumlar veya kuruyemişler diğer meyvelere göre daha az karbonhidrat içerir ve kolesterolü iyileştiren ve hastalıkları önleyen iyi yağ kaynaklarıdır. Ancak oldukça kalorili oldukları için küçük miktarlarda da tüketilmelidirler.

optionSpeed.com > Yorum Yap > Ana Sayfa >


Kayıt olmadan yorum yap.