Fobofobi Nedir?

Fobofobi Nedir? Fobofobinin Belirtileri Nedir?Fobofobi, kişinin günlük hayat standartını düşürebilecek boyutlara ulaşabilen ve belirli uyaranlar aracılığı ile ortaya çıkan şiddetli gerçek olmayan korkulardır. Yunanca “phabos” kelimesinden türetilen fobi; korku, kaçış ve endişe anlamlarını taşımaktadır. Fobofobiye sahip bireyler de tam olarak “korkmaktan korkmaktadır”.  Yani bireyler, sahip fobilerden korkmaktadır. Bu hastalığa sahip kişilerin genellikle birden fazla fobiye sahip olduğu ve bu fobilerin ortaya çıkarttığı uyarılar ile fobofobinin ortaya çıktığı gözlemlenmektedir. 

Fobofobi Neden Ortaya Çıkar? 

Fobofobi, yukarıda da belirtildiği gibi genellikle birden fazla fobiye sahip bireylerde kendisini göstermektedir. Bunun en büyük nedeni, bireylerin daha fazla fobiye sahip olma endişesi taşımalarıdır. Sürekli sahip olunan ve olunmasından korkulan fobileri düşünmek, uyku ve beslenme düzenlerinin bozulmasına neden olmaktadır. Panik bozukluk ile kendisini gösteren fobofobi, kişilerin şiddetli bir şekilde fobiler üzerinde düşünmesi ve bu fobileri hatırlatacak herhangi bir eylem ile karşılaşmaları sonucunda ortaya çıkmaktadır. Fobilerin ortaya çıkmasının en belirgin nedenlerinden birisi bireylerin geçmişte yaşadığı travmalardır. Fakat yine de fobilerin gelişimi ve ortaya çıkışı dış etkenler ile değil kişilerin kendi iç hassasiyetleri ile doğrudan alakalıdır. 

Fobofobi Günlük Yaşamı Nasıl Etkiler? 

Fobofobi, bireylerin günlük yaşamlarını zorlaştıran bir durumdur. Önceleri severek yaptığınız bir işten bile keyif almama hatta bu işi sıkıcı bulma durumu ortaya çıkmaktadır. Aşırı korku ve endişe dış etkenlere karşı bireyin kendisini koruma ihtiyacı duymasına neden olmakta ve bu da bireylerin sürekli gergin olmasına yol açmaktadır. 

Fobofobinin Belirtileri Nedir? 

Fobofobiye sahip bireylerin sürekli endişe halinde olduğu ortaya konulmaktadır. Ayrıca çok sık aralıklar ile baş ağrısı çekme, düzensiz ve hızlı nefes alış-verişi, mide bulantıları, ruh halinde meydana gelen dengesizlikler, takıntılı ve saplantılı düşünce oluşumu, ağızda kuruluk, terleme, dikkat ve konsantrasyon dağınıklığı, sinir, öfke ve kalp çarpıntısı gibi semptomlar görülmektedir. Bu semptomların çok sık görülmesi ve bir uzmana başvurulmaması sonucunda daha ağır sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Semptomlar günün her anında ortaya çıkabileceği gibi buna neden olan tetikleyiciyi açığa çıkartmak kolay bir işlem değildir. Bu aşırı kaygı ve endişe durumu uyuşturucu madde kullanımını ve intihar gibi pek çok duruma yol açmaktadır. Bu nedenle, uzman görüşüne başvurmak için geç kalınmamalıdır. 

optionSpeed.com > Yorum Yap > Ana Sayfa >


Kayıt olmadan yorum yap.