Çiçek Yemeği Nasıl Yapılır?

Çiçek Yemeği Nasıl Yapılır ve Malzemeleri Nelerdir?Bir başka adıyla Karnabahar Yemeği de denen Çiçek Yemeği tüm ülkede yaygın bir şekilde hazırlanıp tüketilmektedir. Her yörede farklı usullerle gerçekleştiriliyor olsa bile ana hatlarıyla belli malzemeleri koymazsanız Çiçek Yemeği pek hoşunuza gitmeyebilir. Tabii ki bunların başında olmazsa olmaz olan, yemeğe ismini de veren çiçek görünümlü karnabahar gelir.

Çiçek Yemeği İçin Malzemeler Nelerdir?

1 adet Karnabahar (Orta boy),

1 çay bardağı zeytinyağı,

Yarım çay bardağı pirinç,

1 adet yeşilbiber,

1 adet domates,

1 tatlı kaşığı domates salçası,

Yeteri kadar tuz,

Yeteri kadar karabiber,

1 çay kaşı şeker.

Çiçek Yemeği Nasıl Yapılır?

Öncelikle karnabaharı iyice yıkayın. Yıkamış olduğunuz karnabaharları sirkeli suda bekletebilirsiniz. Bu şekilde karnabaharın baskın kokusunu bir nebze azaltmış olursunuz. 

Bir çay bardağını tencereye ilave edin. Soğanları ince bir şekilde doğrayarak tencereye aktarın ve kavurun.

Soğanlar pembeleştikten sonra salçayı ve biberi ekleyin. Hemen ardından domates salçasını da ekleyip kavurun.

Yeteri kadar kavurduktan sonra yıkanmış olan karnabaharı ve pirinçleri de tencereye alın. 2 bardak sıcak su ekleyin. 

Karnabahar yumuşayana kadar bekleyin. Yumuşadığı anda 1 adet sıcak suyu daha ekleyip kaynamasını bekleyin. 

Kaynama işlemi gerçekleştiği zaman baharatlarınızı atabilirsiniz. 

Baharatlardan sonra tencerenizin altını kapatabilirsiniz. Yemeği bir süre dinlendirdikten sonra afiyetle yiyebilirsiniz. 

Gaz Yapmaması İçin Ne yapmalıyız?  

 Karnabaharın içerisinde çok fazla kükürt bulunur. Bu da gaz oluşmasına sebebiyet verir. Uygulayacağımız yemek tarifi standart olsa da bazı püf noktalarla gaz oluşumunu engellememiz mümkün. En önemlisi kullanmış olduğunuz yağ miktarıdır. Her yemek için belirlediğiniz yağ miktarını düşürerek yağ ekleyin. Tarifteki baharatlar dışında damak zevkinize göre belirleyeceğiniz kimyon, toz biber gibi baharatları da ekleyerek gaz miktarını düşürebilirsiniz.  

 Karnabaharı Buzlukta Nasıl Saklarız? 

 Karnabaharı yıkadıktan sonra irili ufaklı parçalara bölün. Bir tencerede kaynatmış olduğunuz suya yarım limon ekleyin. Karnabaharları birkaç dakika bu suda bekletin. Çıkartmış olduğunuz karnabaharları derhal buzlu suyun içine aktarın. Birkaç dakika da buzlu suyun içinde bekletin. Daha sonra bez veya havlu yardımıyla kurutun. Kullanacağız miktar kadar poşetlere ayırıp buzluğa yerleştirebilirsiniz. 

optionSpeed.com > Yorum Yap > Ana Sayfa >


Kayıt olmadan yorum yap.