Müşteri İle Daha İyi İletişim Nasıl Kurulur

Müşteri İle Daha İyi Bir İletişim İçin 5 Altın KuralHangi sektörde olursanız olun birincil hedefiniz müşteri memnuniyeti olmalıdır. Böylelikle müşteriden olumlu geri dönüşler alacaksınız. 

 Müşteri İle İyi Bir İletişimin Sırrı Nedir? 

 Müşteri ile iyi bir iletişimin sırrı saygın ve güler yüzlü olmaktır. En temel iki altın kural budur. Müşteriyle sohbet edin. Hangi sektörde olursanız olun müşteriye samimi, içten ve güler yüzlü olmakta fayda vardır. Bu sayede daimi müşterilerde kazanabilme olanağınız fazladır. 

 Müşteri İle İletişim Nasıl Olmalıdır? 

 İyi bir iletişimde öncelikle müşterinin ihtiyacını karşılamalısınız. Böylelikle müşteride hem ilgili hem de olumlu bir profil bırakacaksınız. Aslında hepimiz birer müşteriyiz bunun bilincinde olduğumuz taktirde diyaloglarımızı daha olumlu sürdürdüğümüzü fark edeceksiniz. 

 Müşteri İle Daha İyi Bir İletişim İçin 5 Altın Kural; 

 1.Güler Yüzlü Olmak

 Müşteriye daima onunla ilgilendiğinizi samimi ve içten bir şekilde gülümseme yoluyla gösterin. Ona karşı ilgili ve samimi olmanız kalitenizi arttıracaktır. 

 2. Müşteri İhtiyacını Karşılamak 

 Müşterinin ihtiyacını ve isteğini net olarak anlamak ve ona doğru ürünü veya hizmeti sunabilmek. Bu sayede daimi müşterilerde kazanabilirsiniz. Bu yöntem aynı zamanda müşterinin size güvenmesini de sağlayacaktır. Eğer yeni bir müşteri ise ikinci alışverişinin ilk adresi siz olacaksınız. 

 3. Empati Yapmak 

 Herkes bir müşteridir. Kendinizin de müşteri olduğunu unutmayın böylelikle karşınızdaki kişiyi daha iyi anlayabilirsiniz. Empati yaparak sizlerin de beklediğiniz davranışları karşı tarafa sunmalısınız. İyi bir hizmet olumlu bir profil oluşturur. 

 4. Nazik Olun 

 Her müşteri profili farklıdır. Bazıları sabırsızdır öncelikle müşterinizi tanımanız gerekir. Gerek beden dili gerekse söylemleriyle birbirinden farklı birçok müşteriyle karşılaşacaksınız. Fakat siz her müşteriye karşı nazik davranmalısınız. Bilmediği her konuda kılavuz olmalısınız. Alacağı ürün veya hizmet konusunda müşterilere rakip firmadan farklı şeyler katmanızda fayda var. Bazen ürün veya hizmetten daha çok çalışanların ilgi ve alakasıyla geri dönüş sağlayan müşterilerle karşılaşacaksınız. 

 5. Çözümsüz Sorun Bırakmayın 

 Önceliğiniz her zaman müşteriyi dinlemek ve karşılığında net olmaktır. Ürün veya hizmette çıkan tüm sorunları çözümsüz bırakmayın bu sayede iyi ve olumlu profil bırakacaksınız. Müşteri size olan memnuniyetini kaybetmeyecektir. Müşterinize her zaman vakit kaybetmeden geri dönüş sağlayın. 

Yukarıda bahsettiğimiz kurallara uyduğunuzda sağlam, güvenilir ve kaliteli adres olduğunuzu müşterilerinizden de duyacaksınız. Unutmayın ki müşteri her zaman haklıdır! 

optionSpeed.com > Yorum Yap > Ana Sayfa >


Kayıt olmadan yorum yap.