Diyet Günlüğü Nasıl Tutulur

Diyet Günlüğü Niçin TutulurDiyet günlüğü tutmak son zamanlarda çoğu kişinin yapmak istediği bir şey. Özellikle son zamanlarda sağlıklı beslenmeye olan ilginin artmasıyla herkes elinden geldiğince buna dikkat etmeye çalışıyor. İnsanlar beslenme konusunda farkındalık kazanmış gibi görünüyor. Bu kaçınılmaz bir şeydi. Çünkü biliyoruz ki hastalığımızın da sağlığımızın da en büyük sebebi beslenmemizdir. Beslenmemiz kaliteli bir yaşam yaşamamız için düzeltmemiz gereken elzem bir konudur. Diyet günlüğü tutmak bunun ilk ve önemli bir adımı olabilir. 

 Diyet Günlüğü Niçin Tutulur?

 Bazen ne yediğimizin hiç farkında olmadan sadece karnımız doysun veya oyalanalım diye bir şeyler tüketiriz. Ta ki bu durumdan rahatsız olup bilinçli ve sağlıklı yemeğe karar verene kadar. Beslenme günlüğünü ne yediğimizi ne kadar ve nasıl yediğimizi görmek için tutarız. Yazdıkça daha çok farkına varırız nasıl beslendiğimizin. Kendimiz az yiyor sanıp beslenme günlüğünü kontrol ettiğimizde aslında ne kadar çok şey tükettiğimizi görebiliriz. Ya da kendimizi çok yiyor sanıp aslında sadece tek öğünde çok yiyip tüm gün yetersiz beslendiğimizin farkına varabiliriz. Belki de sağlıklı besleniyor sanıyoruz kendimizi ama bir de tuttuğumuz diyet günlüğüne bakınca şekerler, kekler, tatlılar hiç farkına varmadan avuç avuç yenilen kuruyemişlerle karşılaşabiliriz. Niçin diyet günlüğü tutalım sorusuna en güzel cevap ''farkındalıkla yemek için'' diyebiliriz. 

 Besinlerin Miktarı Nasıl Yazılır?

 Doğru bir değerlendirme yapmamız için diyet günlüğüne yazdığımız besinler kadar bu besinlerin miktarı da çok önemlidir. Örneğin sadece pilav yazarsak bunun miktarını hatırlamayabilir ya da orada yazılı olarak görmeyince bunun üzerinde düşünülmesi gereken bir konu olmadığı fikrine varabiliriz. Halbuki oraya 8 kaşık pilav olarak yazılırsa bu miktarın ne kadar yeterli veya sağlıklı olduğu konusunda daha iyi fikir verir. Sadece ekmek yazma yerine kaç dilim tüketildiği, kaç köfte kaç kaşık pilav tüketildiği yazılmalı. Zeytin ve kuruyemişler sayı ile yazılmalı. Miktarı kafada canlandırmak için benzetmeler kullanılabilir. Örneğin peynir için üçgen peynir boyutu, köfte için avuç içi büyüklüğü gibi benzetmeler faydalı olacaktır. Ayrıca sağlıklı yaşam için su tüketimine ve miktarına da önem vermek gerekir. 

optionSpeed.com > Yorum Yap > Ana Sayfa >


Kayıt olmadan yorum yap.