Evlendikten Sonra Kilo Almamak İçin Öneriler

Evlendikten sonra kilo almamak için neler yapabiliriz?Evlenmeden önce hem kadınlarda hem de erkeklerde ince ve fit bir görüntüye sahip olmak için her detay düşünülmektedir. Fakat evlendikten sonra bu detaylar artık önemsiz bir hale gelmeye başlıyor ve kilolarda alıp başını gidiyor. Yapıla araştırmalara göre evliliğin ilk yıllarında ortalama olarak 3 kilo, bunun devamında ise en az 7 kilo alınmaktadır. Bu değişiminin sebepleri ise verilen davetler, yemeklerde artan porsiyonlar, dışardan söylenen yemekler ve çay kek tatlı gibi durumlar olarak açıklanmıştır. Bu makalemizde de evlendikten sonra kilo almamak için neler yapılır bu konudan bahsedeceğiz. 

Hareketsiz Yaşamdan Uzak Durun

Kilo almak dendiği zaman en belirgin sebeplerden biriside hareketsiz yaşamdır. Sağlıklı bir yaşamı sürdürebilmek için mutlaka hareketli olmak ve düzenli bir şekilde egzersiz yapmak önerilmektedir. Egzersiz yaparken her iki tarafında mutlu olabileceği ve düzenli bir şekilde yapılabilecek egzersiz hareketlerini seçmeye özen gösteriniz. Örnek verecek olursak eğer düzenli bir şekilde bisiklet sürmek, hızlı tempoda yürüyüş yapmak, yüzmek ya da ip atlamak gibi egzersizleri gün içerisinde 30 dakikalık bir süre ayırmanız yetecektir. 

Yemek Tabakların büyüklüğüne Dikkat Edin

Yeni evli olan çiftlerin evlilik heyecanlarından dolayı hem kendi yemek tabakları hem de davet edilen misafirlere hazırladıkları yemeklerde aşırıya kaçabilmektedirler. Bu durumun sonunda da kilolar yavaş yavaş alınmaya başlıyor. Bu olumsuz durumları yaşamamak için yemek tabaklarının boyutlarının büyük olması yerine daha küçük şekilde tercih edebilirsiniz. 

Su İçmeyi İhmal Etmeyin

Toplumun bütün geneli gibi yeni evli olan çiftlerde de çay ve kahve tüketimi sürekli hale gelebiliyor. Burada çok dikkat edilmesi gereken iki nokta vardır. Birincisi çay ve kahveyi şekersiz olarak tüketin. Bir diğeri ise çay ve kahve tükettiğiniz kadar su tüketmeyi de ihmal etmeyiniz. Özelliklede yaz aylarında suyu daha fazla tüketmenizde fayda vardır. 

“Eşime İyi Bakmam Gerek” Diyerek Hata Yapmayın

Özelliklede evlendikten sonra alınan kiloları gören çevredeki kişiler “evlilik sana yaramış” gibi cümleleri her evli çift mutlaka duymuştur. Bu cümlenin altında ise eşinin iyi baktığı anlamı çıkar. Yani kısaca yemeklerden söz edilir. Erkek ve kadın kesinlikle fark etmez yemeklerde eşinize biraz daha fazla yemesi için asla baskı kurmayın. Bu zamanla alışkanlık haline gelir ve bir süre sonra fark edersiniz ki artık eski kıyafetler üzerinize dar gelmeye başlar. 

Çayın Yanına Abur Cubur Getirmeyin

Günlük yaşamın ve iş temposunun yorgunluğunu atmak için yemeklerden sonra çaylar vazgeçilmezdir. Tabi çay tek başına olmaz yanına da paketli ve hamur işleri girdiği zaman artık kilo almak kaçınılmaz bir hale geliyor. Paketli gıdaların hepsinde kilo alınmasına neden olan maddeler olduğu için bel bölgesinde ciddi yağlanma oluşmaktadır. Bu yüzden çayların yanına abur cubur yerine küçük porsiyonlar halinde çiğ kuruyemiş ya da kuru meyve ekleyebilirsiniz. Çaylar ise siyah çay yerine şeker asla içermeyen meyve aromasına sahip bitki çayları tercih edilebilir. 

Alışverişlere Tok Karnına Gidin

Bu evli olup olmamak ile alakalı değildir. Her bireyin alışverişe gittiği zaman mutlaka tok olarak gitmesi daha faydalı olacaktır. Yapılan bir araştırmaya göre aç bir şekilde alışverişe gidildiği zaman şeker oranı çok yüksek olan besinlerin daha çok tercih edildiği görülmektedir. Bununla beraber özelliklede evlendikten sonra hem bütçenizi düzenleyebilmek hem de sağlıklı bir beslenme programı hazırlayabilmek adına alışverişe çıkmadan önce mutlaka alışveriş listesi hazırlayınız. 

Yemek Saatlerinizi Belirleyin

Kilo almamak için yemek saatlerinizin düzenli olmasına özen gösteriniz. Yemek saatlerinizin düzensiz olması metabolizmanızı da olumsuz yönde etkileyeceği için kilo almakta daha kolay hale gelecektir. 

Belirli Aralıklar ile Tartılın

Evinizde mutlaka bir baskül olsun. Düzenli olarak haftanın aynı günü aynı elbise ile tartılın ve bunları sürekli olarak not alarak kendi kilonuzu takip edebilir kilo alma görüldüğü zaman hemen müdahale edilebilir. Burada bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise çiftlerden birisi kilo almaya başladığı zaman her iki bireyinde daha dikkatli olması gerekecektir. Yani sadece kilo almış kişinin dikkat etmesi yetmez. Diğer kişinin de eşine destek olma konusunda onun diyetine sadık kalması için destek olması gerekmektedir. 

optionSpeed.com > Yorum Yap > Ana Sayfa >


Kayıt olmadan yorum yap.