Yorgun Uyanma Nedenleri

Sabahları neden yorgun uyanıyoruz?Bunların başlıca sebepleri vardır. Bunlar;

YANLIŞ BESLENME

Çoğumuz sağlıklı yiyeceklerin bedenimiz için ne kadar değerli olduğunu biliyoruz, lakin birden fazla vakit bunu görmezden geliyor ve sıhhatsiz yiyecekleri tercih ediyoruz. Öbür birçok istikametten ziyanlı olmasının yanı sıra, birtakım yiyecekler uyku üzerinde de olumsuz bir tesire sahip olabilir.

SU İÇMEME

Muhtemelen bedenimizin çoğunlukla sudan oluştuğunu artık herkes biliyor. Bu nedenle metabolizmanın, uyku dahil birçok taraftan iyi çalışması için çok fazla suya gereksinimi olması şaşırtan olmamalıdır. Susuz kaldığımızda kan hacmi bozulur, bu da kalbi daha az verimli hale getirir ve yorgunluğa neden olur. Yani, tam bir gece uykusundan sonra bile yorgun uyanıyorsanız, ardında su eksikliği olabilir.

VİTAMİN YAHUT MİNERAL EKSİKLİKLERİ

Vitaminler ve mineraller, uyku dahil pek çok şey için gereklidir. Kimi vitaminlerin eksikliği, uyku kalitesini kötüleştirebilirken, kimilerinin eksikliği, tam bir gece uykusundan sonra bile gün içinde yorgunluğa neden olabilir. 

Selenyum, Omega-3, Magnezyum, D vitamini

FARKLI SAATLERDE YATMAK

Uyku meselelerinin yaygın bir nedeni rutin olmamasıdır. Son yıllarda pek çok çalışma yapılmış ve hepsi de her gece yaklaşık birebir saatte yatağa giden insanların daha iyi uyuduğunu, daha başarılı olduğunu ve daha sağlıklı olduğunu göstermiştir. Birebiri yaklaşık tıpkı saatte uyanmak için de geçerlidir.

DEPRESYON

Akşamları çok yorgun olmanıza karşın dönüp duruyorsanız, aklınızdan geçip kapatamayacağınız olaylar yaşıyor olabilirsiniz. Sık sık kendinizi bu durumda buluyorsanız, depresyon, gerilim, korku yahut anksiyete üzere tıbbi bir rahatsızlığınız olabilir. Bu meseleler uyku bozukluklarına yol açabilir yahut fazla uyumanıza neden olabilir. Her iki durumda da kendinizi bitkin hissedebilirsiniz yahut tüm gün uyanık kalmak için gücünüz olmayabilir.

Link >

optionSpeed.com > Yorum Yap > Ana Sayfa >


Kayıt olmadan yorum yap.