Zeka Gelişimi

Zekanızı geliştirmenin Yolları Nelerdir?Analiz Edin

Zeka geliştirmenin yolları arasında yer alan bir diğer etken de analiz etmektir. Görmek ve analiz etmek aynı şeyler değildir. Çevrenizde olan olayları ve gördüklerinizi analiz etmek ve üzerinde düşünmek hem farklı bir bakış açısı kazandıracak hem de zeka gelişiminizi sağlayacaktır.

Sürekli Yeni Şeyler Öğrenin

Beyninizin belirli bir öğrenme kapasitesi vardır. Nasıl ki bir kıyafet giydiğinizde size küçük geliyor ve giymeye devam ettikçe büyüyerek genişliyorsa beyin de aynı işlevi sağlar. Siz bilgiyi almaya devam ettikçe beyniniz artık bilgi kapasitesini doldurduğunda yeni şeyleri almak için yer açmaya devam edecektir. Kitap okumak da yeni yeni bir çok bilgiyi zihninize almanıza yardımcı olacaktır. Bu da zeka gelişiminiz üzerinde oldukça etkilidir.

Dinleyin

Konuşmak kadar dinlemek de oldukça önemlidir. Çok konuşmak yalnızca bildiğiniz bilgilerin tekrarına neden olur fakat eğer daha iyi bir dinleyici olursanız, bildiklerinizden de fazlasını öğrenirsiniz. Eğer konuştuğunuz kişi sizden daha farklı ve daha fazla bilgiye sahip ise onunla yarış haline girmeden dinleyin. Bir süre sonra dinlediğiniz insanlardan topladığınız bilgilerin sizi ve zekanızı ne kadar geliştirdiğini gördüğünüzde bu duruma siz de şaşıracaksınız.

Egzersiz Yapın

İnsan beyni ve fiziği birbirinden ayrı olan şeyler değildir. Birinin sağlıksız olduğu durumda diğerinin de sağlıklı olması pek mümkün olmayacaktır. Bedenine saygı duyarak onu geliştiren kişilerin daha sağlıklı ve daha fazla zeka gelişimi gösterdiğini görebilirsiniz.

Günlük Tutun

Günlük tutmanın zeka gelişimi üzerinde oluşan etkisi oldukça yüksektir. Yaşadıklarınızı bir yere not etmeniz, daha eleştirel bir düşünce sistemine sahip olmanızı sağlayacak ve farkındalıklarınızı arttıracaktır. Uzmanların açıklamalarına göre, günlük tutan insanların zeka ve kişilik gelişimini daha hızlı gerçekleştirdiği gözlemlenmiştir. Günlük tutmak, zeka gelişimini sağladığı gibi aynı zamanda depresyona giren insanlar üzerinde de oldukça etkilidir.

Yeni Hobiler Edinin 

Zeka geliştirmenin yolları arasında yer alan yeni bir hobi edinme, yeni bir dil gibi yeni şeyler yapmayı sürdürmek, insan zihnini daha aktif olmasını ve beyninizde zihinsel işleyişin yavaşladığı bölgeleri de etkin hale getirmeyi sağlar. Yapılan IQ testleri, oluşan yeni sorunlar üzerinde ne kadar iyi olduğunuzu da değerlendirir. Yeni hobiler edinmek ve yeni şeyler denemek, daha önce karşılaşmadığınız durumlarda neler yapmanız gerektiğini öğretir ve bu durum da yaşamınızda oluşacak yeni sorunlara karşı daha hızlı ve kolay çözüm bulma yetinizi geliştirecektir. Yeni hobiler edinmek aynı zamanda depresyondan kurtulma üzerinde de oldukça yardımcı olan bir faktördür.

Neler Yemeliyiz? 

Dengeli ve düzenli beslenmek, vücut sağlığını etkilediği gibi zeka geliştirmenin yolları konusunda etkin bir rol oynar. Zeka gelişiminde etkili olan bazı besinler vardır fakat her şeyin yeteri kadarının yarar sağlayacağını da belirtmeden geçmeyelim. Peki, zeka gelişimini sağlayan besinler nelerdir?

  1. E vitamini (fındık lifli yeşil bitkiler, kivi ve mango gibi besinlerde kolaylıkla karşılanabilir.),
  2. B vitamini (hindi, balık, fasulye, muz, mercimek ve patatestir.),
  3. Balık yağı,
  4. Avokado,
  5. Saf yeşil çay,
  6. Antioksidanlar,
  7. Ginseng,
  8. Et ve balık.

Link >

optionSpeed.com > Yorum Yap > Ana Sayfa >


Kayıt olmadan yorum yap.