Çakma Telefonlar Zararlı Mıdır?

Çakma telefonların ne gibi zararları vardırPahalı telefonlara gücü yetmeyen kişiler durumu çakma telefonlarda arıyorlar. Peki bu çakma telefonlar zararlı mıdır?

Çakma telefonlar hem kendiniz için hem çevreniz için zararlıdır. Bunların belli başlı nedenleri var sırayla gidelim.

1=) SAR Değerleri:

SAR değeri Türkiye için 1, Avrupa için 2 değerini aşmamalıdır. Daha fazla enerjiye maruz kalınması radyasyon zehirlenmesine, hatta ölümlere kadar yol alabilir. Ancak bu “akıllı” cihazlarımız üretilirken SAR değerine dikkat edilmeden, herhangi bir teste tabii tutulmadan ve kalitesiz malzemeden üretiliyor. Mesela çakma bir XYZ marka telefonumuz olduğunu düşünelim. Orijinali için bu sar değeri 0.8 ise, çakma cihazında 6-8, hatta 10 katına kadar çıkabiliyor. Bu da Avrupa standartlarını bile yüksek derecede aştığı için, tümör, radyasyon zehirlenmesi gibi ölümcül ve tehlikeli vebalara yakalanmanız olasıdır. Hatta bir taraflarınızın düşmesi daha yüksek bir olasılık taşır.

2=) Kalitesiz Malzeme Kullanımı:

Özellikleri orijinaline göre çok fazla düşüktür ve bu cihazlar eski tip, ucuz materyallerden yapıldığı için bir süre sonra kasmaya, şarjı çabuk bitmeye, ekranı bozulmaya hatta nadir de olsa sim kartınızı bozmaya kadar çok çeşitli sıkıntılara sebep olur. Daha da kötüsü cihazınız patlayabilir ve hastanelik olabilirsiniz. 

3=) AR-GE testleri yapılmamıştır:

İç donanım uyumlarının da test edilmemesi, bataryanın çalışması, şarj girişine gerekli direncin sağlanması gibi şeyler olmadığından çok sıkıntılılardır, sizin de başınızı ağrıtır. 

 

Peki o kadar karaladık, hiç mi yararlı tarafları yok?

Tabii ki var. Şimdi de bunları inceleyelim. Burayı çok da ciddiye almayın :)

1=) Karşınızdaki silahlı kişiyi, nefsi müdafaa'(yı) geçmemek şartıyla telefonunuzu silah olarak kullanabilirsiniz.

2=) Arkadaşlarınız hiç el bombası görmediyse, tebrikler telefonunuzu gösterip hava atabilirsiniz

3=) Güvenli bir yerde atış yapacak hedef yoksa, muhteşem dumanlı hedef tahtanız olan telefonu çıkarabilirsiniz. Üstelik alev alma gibi güzel özellikleri barındıran hedef tahtası yapabilirsiniz.

Benden bu kadar :) Kendine çakma cihazları yakıştırma. Güvenli olsun, düşük ya da orta segment telefonlar tercih et.

 

Link >

optionSpeed.com > Yorum Yap > Ana Sayfa >


Kayıt olmadan yorum yap.