Öğrenmeyi Öğrenme Nedir?

Öğrenmeyi öğrenme yolları için tıklayın.Öğrenme, bireyin yaşantılar sonucu davranışlarda meydana gelen oldukça uzun süreli değişmelerdir. Bir bilgi ve becerinin, öğrenme sayılması için davranışta değişiklik yapması ve davranıştaki değişikliğin uzun süreli olması gerekmektedir. Yeni öğrenmeler ile kişinin kapasitesi gelişir, önceden yapamadığı bir şeyi yapabilir hale gelir. Daha geniş anlamda, öğrenme sonucu, birey içinde bulunduğu evrene yeni bir anlam yükler ve evrendeki konumunu yeniden tanımlar.

 

Öğrenme sonrasında uyuma : Öğrenme işleminden hemen sonra, hafızaya aktardıklarınız çok taze durumdadır ve öğrendikleriniz oldukça hızlı bir şekilde hatırlayabiliyorsunuz. Zaman geçtikçe, daha fazla şey yapar, okur ve öğrenirsiniz. Bu yüzden daha önceden öğrendiklerinizi hatırlamakta zorluk çekersiniz. Buna ek olarak, yeni anılar kırılgandır ve kolayca unutulabilir.

Araştırmalar, konsolidasyonun uyku esnasında özellikle güçlü olduğu fikrini desteklemektedir. Öğrenme ve bellek ile ilgili 2006 yılında yayınlanan bir araştırma, öğrendiklerini, 'üç saat içinde uyutan öğrencilerin', '10 saat bekledikten sonra uyudukları bir gruba' göre %16 daha fazla içerik hatırladığını buldu. Uykuya geçmek, muhtemelen öğrenilen içeriğe müdahale edebilecek pek çok çevre uyarısını ortadan kaldırır.

 

Görselleştirme : Bazen beynimiz gerçek olan ile hayal ettiğimiz arasındaki farkı anlayamazlar. Zihinsel imgelemin bazı beyin bölgelerini harekete geçirebileceğini biliyoruz ve bu zihinsel prova bazı görevler için ölçülebilir iyileşmeye götürebilir. Zihinsel olarak "görselleştirme" hafızaya muazzam bir şekilde yardımcı olabilir.


Parçalama : Bilgi dizelerinin çoğunun parçalara ayrılması kolay olmayacak ancak bu tekniği sık sık uygulamak öğrenilecek bir bilgiyi kalıcı hale getirecektir.

 

Mola verme : Bol bol mola ve ödül verin kendinize, asla tamamen bırakma anlamına gelmez! Örnek: 20 dakika çalışma 5 dakika mola 

 

Ertelemeyin  : En çok sıkıntı yaratan kavramlardan birisi. Kendinizi motive ederek düzenli bir şekilde çalışmaya başladıktan sonra kendiliğinden ihtiyaç haline gelecektir. Önemli olan çok çalışmak değil düzenli çalışmak.

 

Link >

optionSpeed.com > Yorum Yap > Ana Sayfa >


Kayıt olmadan yorum yap.